100 metrekareye 3 milyon insafsızlıktır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 'Buğday pazarı esnafının yeni yerde 3 milyona dükkan alma şansı yoktur' dedi.

PAYLAŞ
100 metrekareye 3 milyon insafsızlıktır
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Buğday pazarı esnafının yeni yerde 3 milyona dükkan alma şansı yoktur” dedi.
Malatya Haber, Pusula Malatya - Emine Tanrıkulu

İl Başkanı Kiraz, Buğday Pazarı esnafını ziyaret ederek, sorun ve isteklerini dinledi. Esnafla bir araya gelen Kiraz, yeni yapılan Buğday Pazarı’ndan esnafın dükkan alma şansının olmadığını ifade etti. 
Esnafın sorunlarını dinleyen Kiraz, yaptığı açıklamada, “Uzun süredir Buğday Pazarı da Şire Pazarı da taşınması gündemde. Dün Şire Pazarı esnafıyla birlikteydik, orada da kayısı üreticileri, kayısı tüccarları büyük bir mağduriyet yaşıyor. Burada da Buğday Pazarı esnafı ciddi bir problemle karşı karşıya. Buradaki yerleri çok kıymetli, burası boşaltılacak başka yerde yere taşınmak isteniyor. Buğday Pazarı yapılırken fiyatlara baktığımızda dudak uçuklatan afaki fiyatlar var. 2 milyon, 3 milyon hatta 4 milyona kadar uzanan fiyatlar var. Buradaki esnafın orada 3 milyona yeni bir dükkan alma şansı yoktur” ifadelerini kullandı. 

“BÖYLE BİR FİYAT OLAMAZ”
Kiraz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu şu demek oluyor; “Biz orada Buğday Pazarı yapacağız, sizden daha zengin birkaç kişi gelip orada dükkan alacak, sizde gidip orada kiracı olacaksınız.” Çünkü orada dükkan alanlar buğday pazarından esnaf olamazlar. Buğday Pazarı esnafı da orada dükkan alamaz. Bu demek oluyor ki buğday pazarı esnafını yeni Buğday Pazarıyla buluşturma şansı yoktur. Malatya'nın en lüks bölgelerine baktığımızda bile böyle fiyatlar yoktur. Yeni buğday pazarındaki dükkanların yeri bedava, sadece konut fiyatı var. Dükkanın metrekare fiyatlarını da biliyoruz. 100 metrekarelik bir dükkanın maliyeti olsa olsa şu anda 300 bin lira olur. 100 metrekare çekme katı da satıyorlar. Bu da Malatya da görülmemiş bir şey. Hiçbir esnaf, hiçbir müteahhit çekme katı satmaz. Bu belediye açısından düşünüldüğünde de müteahhit açısından düşünüldüğünde de hiçbir yerde görülmemiştir. Sadece bir rant uğruna hem Buğday Pazarı esnafı hem de Şire Pazarı esnafı mağdur ediliyor.”

“BİR ADALETSİZLİK, HUKUKSUZLUK VAR”
Kiraz, esnafın böyle bir durumu hak etmediğini, bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ederek, “Yapılması gereken şu buğday pazarına yeni yer ihtiyacı varsa gelip buradaki esnaf ile oturursunuz, ticaret borsası başkanı da gelir sizinle, karşılıklı maliyet nedir, esnaf ne kadar ödeyebilir, kaç ay da ödeyebilir konuşur anlaşırsınız. Ama gelip konuşan kimse yoktur. Böyle devam ederlerse, böyle projelerde inat ederlerse amaçları farklıdır demek olur. Buğday Pazarı ve Şire Pazarı Malatya'nın göz bebeği yerlerinden. Çevreyolu üzerinde kalmış bu kadar kıymetli ve değerli başka toprak yoktur. Böyle bir adaletsizlik ve hukuksuzluk var. Bu adaletsizliği kabul etmiyoruz. Sizlerin yanında olacağız. Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba, mecliste hem Buğday Pazarı esnafının hem de Şire Pazarı esnafının sıkıntılarını gündeme getirecek. Bizde konunun takipçisi olacağız. Her zaman da yanınızda olacağız” diye konuştu. 

“BU PARAYA DÜKKAN ALAMAYIZ”
Buğday Pazarı esnafları adına esnaf Abuzer Kar ise "Buğday Pazarında 41 senelik esnafım. Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan başkanın seçimine bir sene kala buğday pazarı ve Şire Pazarının yerini başka bir kuruluşlara vereceklerdi. Bizlerde Ramazan başkanla görüşüp yerimizde sıkıntılar çekiyoruz bize başka bir yer tahsis edin dedik. Kendisi de bu yerlerin başka kuruluşa verileceğini söyledi. Seçimden sonra Ramazan başkan bu safhaya getirdi, bu safhadan sonra Ramazan Başkanın elinden çıktı bu ray. İki defa toplantı yaptık, bize dediler ki size maliyetine vereceğiz. Sizi zorlamayacak şekilde makul bir fiyata vereceğiz ve bir banka belirleyeceğiz faizsiz 5 sene sonra ödemeye başlayacaksınız. Gün geldi bize dükkanlar için 3 milyon 4 milyon fiyat söylediler. Ramazan başkana biz çekiliyoruz biz bu paraya dükkan alamayız dedik. Biz Buğday Pazarı esnafı olarak mağduruz" ifadeleriyle, sitemde bulundu.

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN