Adıyaman ve AVM - Bilal Karadağ

Adıyaman ve AVM


Çağın teknoloji gerçeği münasebetiyle gün geçtikçe globalleşen dünyada, doğal olarak toplumlar küresel gelişmelerden etkilenmektedir.
Bir bakıyorsunuz dünyanın uçsuz bucaksız bir köşesinde gelişen yeni bir hamle, farklı bir buluş, bir anda mesafe gözetmeksizin her coğrafyaya yayılabiliyor.
Asrın olmazsa olmazları konumunda olan Alışveriş Merkezleri (AVM)’de söz konusu gelişmelerin doğal bir sonucudur.
Günümüzde hüküm süren küresel kapitalizme paralel olarak sermaye küreselleşiyor, haliyle piyasada konsorsiyumlara yöneliş de ivme kazanıyor.
Neylersin, kapitalizm düzenine karşı çıkıyor olsak da, karşı koymaya yönelik söylem ve eylemlerimizle hamleler yapıyor olsak da küresel egemenlerin kurduğu düzen budur.
Malum düzenle birlikte son yıllarda AVM’lerin, toplumun bir gerçeği haline dönüştüğü de bilinen bir gerçek. Hemen hemen her şehirde açıldı/açılıyor…
Sanırım Adıyaman gibi bir kaç şehirde henüz yok, lakin oralarda da yavaş yavaş kuruluyor.
Nitekim şehrimizde de kuruldu ve geçtiğimiz hafta cuma günü yoğun bir katılımla açılışı gerçekleşti.
Adıyaman’a hayırlı olsun…
Açılış töreninde katılımcılara yönelik hitabeden AVM ortaklarından ve ATSO Başkanı Mustafa Uslu, özetle şu bilgileri aktardı:
“Adıyaman Park AVM, şehrin en önemli cazibe merkezi olmayı hedeflemektedir. 4 katta toplam 125 mağazanın yanında 2 bin 500 metrekarelik eğlence alanı, 7 salonlu sinema ve 1000 araçlık otoparkı da bulunan Adıyaman Park’ın yönetim ve kiralaması JLL Türkiye tarafından yapılıyor” dedi.
Sözlerini, yılda 4 milyonun üzerinde ziyaretçiyi hedeflediklerini belirterek sürdüren Başkan Uslu; “Adıyaman’a sosyal yönden ciddi bir katkısı olacak.
AVM’ler sadece alışveriş alanı değil, AVM’ler bir yaşam alanıdır. İnsanların özellikle hafta sonu gelip gününü burada geçirdiği bir yerdir.
Adıyaman Park Adıyaman’a değer katan bir yatırımdır. Hem ekonomik hem de sosyal yönde bir değer katacaktır. AVM’ler gelişmişliğin bir göstergesidir” şeklinde konuştu.
Açıldığı günden bu yana harbiden yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. O kadar yoğun ki; maşallah! Ziyaretçiler, otoparkta aracını park edecek yer bulmakta bile güçlük çekiyor. Bu da Adıyaman’da bir ilk olmanın sonucu olsa gerek.
Zira çeşitli platformlarda “AVM, küçük esnafları bitirir” cümleleri de sık sık duyuluyor. Ancak bu manada yanlış bir algı var kanımca.
Çünkü küçük esnaf zaten bitmiş, esnafı bitiren de henüz yeni açılan AVM değil, Lakin AVM yokken şehrin her köşesinde açılan mega mağazalar bitirmişti.
Bu da kapitalizmin küçük esnaflara yönelik sergilemiş olduğu amansız bir sonuç.
Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

Bilal KARADAĞ
bkaratag02@hotmail.com

bkaratag02@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub

Çok Şey Öğretti Bize

04Eyl

Gel Artık

27Ağs

Yaşatmıyor, Öldürüyor

06Ağs

Bu Çağda Bu Kafa

05Ağs

Emaneti Ehline Vermek Gerekir