Fuar Değil,Ar Gerek - Hatice Serap Karlıdağ

Fuar Değil,Ar Gerek


Malatya açısından sembol hale gelen fakat çeşitli bahanelerle yedi yıldır organize edilmeyen Malatya Kayısı Fuarı yeniden gerçekleştirildi.

Malatya Halkı'nın özlem duyduğu etkinlikler için gelenek haline gelen Miş Miş Park Fuar Alanı,geçmiş yıllarda olduğu gibi yine dolup taştı. Lakin üslupsuzluğumuz yine haddi aştı...

Yarışmalar,konser etkinlikleri,fuar alanındaki tanıtım stantları,kullanılan görsel objeler elbetteki olması gereken,güzel düşünceler.

Kültür geçişi noktasında önemli bir noktada bulunan şehrimiz,sadece coğrafi konumuyla değil insanı ve insanlığı ile de ön planda olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu yönümüzü,misafirperverliğimizi,hoş görü,kardeşlik,birlik ve beraberlik duygularımızı yansıtarak örnek bir şehirden önce,örnek bir insan olmayı göz önünde bulundurmuş olsaydık şayet,bütünleşmiş bir kültür şehri motifini daha güzel yansıtabilirdik.

Maalesef bu tür organizasyonları beceremiyoruz ve üslup konusunda her defasında sınıfta kalıyoruz.Protokolde yer kavgası ve protokol festivali,protokol fuarı gibi kavramları duymak ve dile getirmek gerçekten acı bir durum.

Basın kartımız ve fuarcılık hizmetlerinin vermiş olduğu basın tanıtım kartlarımızın olmasına rağmen,bir gurup basın mensubu arkadaşlarla birlikte konser alanına geçiş yapmamıza müsade etmemeleri,zabıta ve güvenlik görevlilerinin gövde gösterisi gibiydi adeta.Girişteki görevliye kimlerin geçebileceğini,gözlem kulesinde duran bir görevli edasıyla işaret eden takım elbiseli beyefendinin bir bayana karşı nezaketsizlikleri,sözlü saldırıları,bağırmaları ve üslupsuzlukları kabul edilebilir bir durum değil.Belediye ve fuarcılık hizmetleri kendi içinde yaşadıkları bu çelişkiyi,hem görevli kartı verip hem de alana girmeyi engelleyen personelini nasıl telafi edecekler zaman gösterecek.

Alana girmesi gereken çoğu insan o geçişlerde veto edilirken,gelen 11 kişilik gurubun sadece zabıta yakını olduğu için geçiş yapabilmesi de hoş bir tutum değil.

Lütfen bundan sonra gerçekleştireceğiniz bu tür organizasyonlara "Tüm Halkımız Davetlidir" cümlesi yerine " Tüm belediye personelimiz,özel güvenlik,zabıta,protokol mensupları ve yakınları davetlidir" cümlesini kullanırsanız,böyle bir durumla karşılaştığımızda şaşkınlık yaşamayız.

Bir de artık gereksiz alınganlıklarla birbirimizden kopmasak diyorum.Bazı belediyelerin,kurumların fuarda yer almaması,geri planda durması şehir vitrinimizde büyük eksiklik olarak yansıyor dışarıdan bakınca.Ve biz artık dışarıdan değil,içeriden bakabilen insanlar olalım...

Bazı şehirler,ülkeler vardır dünyaya tanıtmak istedikleri ve tanıtabilecekleri hiçbirşeyleri yoktur belki de...Ama üslupları ve insanlıklarıyla bütün dünya onlardan güzel bir şekilde bahsederler.Tıpkı Endonezya Halkı gibi...

Varsın kayısımızı bütün dünya bilmesin,varsın türkülerimizi hep birlikte söylemeyelim...Ama hep birlikte türkü olabilelim diyorum.

Her ezgisinde sevgi,saygı,insanlık ve üslup olsun...

Kalb-i sevgi ve hürmetlerimle...

 

Hatice Serap KARLIDAĞ

karlıdağ@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Tem

Fuar Değil,Ar Gerek