Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy! - Kerim Baydak

Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy!


Her şey develerin ölümüyle ivme kazanmaya başladı, ama ne ivme…!

Dünya öyle bir illete yakalandı ki, artık hiçbir ülkenin kaçarı yok.

Herkes bir şekilde alınan tüm önlemlere rağmen, yine de yakasını kurtaramıyor.

Korona virüsünün çıktığı Çin, ölümler azalmaya, hayat eğer doğruysa doğal seyrine dönmeye başladı. Eline masaya vurup, benim diyen küresel güçlerin, her geçen gün virüs karşısındaki acziyetlerini gözlemliyoruz. Bilanço gittikçe ağırlaşıyor.

İnsanları bin bir çeşit silah yok etmeyi becerenler, nedense görünmeyen düşman dedikleri pandemiye dönüşen Koruna virüsüne karşı hiçbir silah kar etmemektedir.

Her geçen gün, aşısını bulduklarını söyleyenler, bir türlü uygulamalı hayata geçiremediler. Bu da insanları çok çaresiz ve endişeli yapmaktadır. Her gün ve gece görüntülü basında arz-ı endam eden uzmanlar, bir türlü yapılanlar ve yapılması gerekenler konusunda birleşemediler. Birinin doğru dediğine, başka yanlış demese de eksik diyebiliyorlar. İnsanlar çaresiz ve endişeli bir şekilde evlerine hapsolmuş durumdalar. Aslında en güzel korunmanın evlerden çıkmamak olduğu konusunda herkes hemfikir! Çıkmak zorunda kalanların da maske takmaları (takıp, takmama konusunda, farklı düşünceler var) ve sosyal mesafenin korunmasına azami dikkat etmeleri gerektiği özellikle vurgulanıyor. Uzmanlar sıkça evde kalın, sosyal mesafeye uyun diyorlar.

Çıktığı ilk günden itibaren işin ehemmiyetinin farkına varıp, virüsün yayılmaması konusunda çeşitli önlemler alan ve uygulamaya koyan ülkeler, galiba hafif bir şekilde kurtulacaklar. Virüse bir şekilde herkesin yakalanabileceğini söyleyen bilim adamları, en geç yakalanacakların şanslı olacaklarını söylüyorlar. Evde kalmanın ve sosyal mesafeye uyarak kendilerini izole etmenin en güzel savunma olacağını hemen herkes farkına vardı ve toplum olarak uymaya gayret ediyorlar.

Evde kalmanın birçok sıkıntıları olduğu, olacağı malum! İnsanlarda çok farklı durumlar, alışkanlıklar ve özellikler ortaya çıkarmaktadır. Dikkat edin virüsten kurtulmuş olabilirsiniz belki; ama bu defa da aşırı yemeden, hareketsizlikten dolayı, tansiyon, kolesterol, obezite, şeker, kalp gibi rahatsızlıklara sebep olabilirsiniz. Birçok insanın ekmeğinden aşından, işinden olduğu ve olabileceği aşikâr! Ancak bu virüs illetinden kurtulabilmenin yolu da alınan bu tedbirlere uymak ve uyarıları dikkate almak gerekiyor. Bu virüs kimini ağlatıyor, kimini güldürüyor, artık kin nasibi kadar alırsa! Birçok konuda insanlar paranoyak oldu, dikkatli olmak gerekir. Ev da olmak ev dışında birçok olumsuzluğu bitirdi ancak, ev içinde de bir olumsuzluğu da başlattı. Hane kalabalık olunca, ortaya çıkılabiliyor birçok şey

İnsanların bu dar ve sıkıntılı günlerinde, Korona Virüsü kaynaklı birçok konuda fırsatçılar da ortaya çıkardı. Devlet yetkilileri bunun önüne geçmek için çeşitli önlemler almaktadır.

Yetkilerin yaptıkları “Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy!” çağrılarına büyük ölçüde uyum sağlamaları, virüsü frenlemeye başladı. Dışarıya çıkanların maske takmaları, insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde sosyal mesafe kuralına uymalarında büyük ölçüde başarı sağlanmış görünüyor. İnsan hayatını tehlikeye atabilecek münferit olaylar ve aykırı davrananlar illa ki çıkıyor. Onları da caydırıcı olması açısından para cezaları kesiliyor.

Alından tedbirlere uyduğumuz takdirde, bu illetten kurtulacağız inşallah. Bunun için de mümkün olduğunca evde kalmalıyız, dışarıya çıkmamalıyız, çıkınca da maske takmalıyız. Özellikle yaşlılarımızı ve kronik rahatsızlıkları olanları dışarı çıkmamaları konusunda ikna etmeliyiz. İşin ehemmiyetini ve vahametini kavramalarını sağlamalıyız.

Hadi ama daha uyanmadınız mı? De hadi dayanın, az kaldı, dayanın! 14 kurala uyun. Geleceğimiz için, çocuklarımız için, lütfen ama lütfen evde kalalım, maske takalım, sosyal mesafe kuralına uyalım!

Kerim BAYDAK

kbaydak61-artan@hotmail.com

 

kbaydak61-artan@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12May

Korona’nın Hesabı!

28Nis

Kabul Etseniz de, Etmeseniz de…

16Nis

Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy!

04Nis
24Mar

Pandemik Korona