Bir Bayram Daha Bitti - Necip Aydın

Bir Bayram Daha Bitti


Kurban bayramı için bu sene tatil az diye düşünürken nedense bana tatil süresi çok uzun gibi geldi.
Çok gezdim ondandır.
Bu bayram çok yoğun ve koşturmaca şeklinde geçti. Beş kişi ile ortaklaşa girdiğimiz büyükbaş kurbanlık, bayramın ikinci gününde kesildiğinden bir günüm güneşin 42°C'lik kavurucu sıcağında uğraşmakla geçti. Çok şükür ki birbirimizi yaralamayıp, acemi kasaplar listesine dahil olmayarak hastanelik olmadık.
 Bayramın ilk günü, üçüncü ve dördüncü günü akrabalarımız ile bayramlaşma ziyaretlerine iştirak ettik, aynı şekilde ziyaretçi de kabul ettik tabi ki.
Şu an tatlı bir yorgunluk var.
Bayramlaşma olmazsa o kadar kişiyi ziyaret edebilmek ne mümkün değil mi?
Bir de iyi ki bitti de kurtulduk diyenler vardır. Onları da takdirlerinize bırakıyorum.
Bayramlaşma vesilesiyle uzak illerde oturan akrabaların memleketlerine gelmeleri nedeniyle sıkıştırılmış düğün ve sünnet törenlerine masraflarımıza masraf katsa da  mümkün mertebe iştirak etmeye çalıştık çalışıyoruz. 
Peki  dost ve akrabalarla bir araya geldiğimizde neler mi  konuştuk.
Tabi ki sizde kaç kilo et çıktı!
Her kurban bayramının olmazsa olmazıdır. Çıkan etin, kemiğin ve kilosunu yarıştırmak. Büyükbaşa ortak mı girildiği, yoksa tek hisse küçükbaş mı kesildiği  ve kurbanlık etin dini esaslara göre dağıtılıp dağıtılmadığı pek önemli değildir. 
Mühim olan!
Başta etin kilosu üzerinden başlayarak açılan sohbetler üzerinden hayvanı aldığın kişiye ve kasaba sövmektir. :) şaka şaka herhangi bir niyet olması gerekmez, her sohbetimize ulvi bir niyet katıyoruz ki bunun için de ayrıca artniyet aramayalım değil mi.
Çocukluğumuzdan da biliriz. Bayram kelimesi bize ziyaret edilen evler yada kendi evimize gelen misafirlere ikram edilen  bir sürü çikolata, şeker, lokum ve ev tatlılarını ve cebimize girecek harçlığı hatırlatır. 
Mahallede sırasıyla zilini çalarak topladığımız şekerler sayesinde ceplerimizi ve torbalarımızı doldurmaya bayılırdık. Toplumda infal uyandıran taciz ve tecavüz haberlerinden olacak ki! bu bayram mahallemde şeker toplayan çocuklara rastlamadığım  gibi, şeker toplamak için de ayrıca kapı  zilim hiç çalınmadı. 
Anlayacağınız fazladan aldığım şekerler elde kaldı.
Ne hallere düştük.
Çok şükür ki kazasız belasız bir bayram daha bitti. 
Uzun lafın kısası inşallah küskünlüklerin bittiği ve gönüllerin hoş tutulduğu bir bayram olmuştur. 
Bayram tatilini bitirip dönüş yoluna koyulanlar lütfen yolculuk esnasında aşırı hız yapmayalım. Emniyet kemerimizi takalım ve trafik kurallarına uyalım. 
Bizden uyarması! şimdiden yolunuz ve bahtınız açık olsun.

ressamnecip@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub
15Ağs

Bir Bayram Daha Bitti

08Ağs
06Ağs

Vatandaşa Hizmet...

05Ağs

Adıyaman'ın Simitçi Ablası