Vatandaşa Hizmet... - Necip Aydın

Vatandaşa Hizmet...


Devlet hizmetlerinden yararlanırken, devlet ve halk arasında köprü vazifesi gören, devletimizin sıcak yüzünü hissedilebileceği en önemli nokta memur, işçi veya birim amiri  arkadaşımın vatandaşa karşı nezaketi elden bırakmayıp, tatlı dilli ve güler yüzlü bir şekilde bir an önce işlerini tamamlamasıdır.  
Devlet hizmetlerinde görevli arkadaşlarımın devlet hizmetleri kimliği kadar vatandaş kimliği de bulunmaktadır, bir vatandaş olarak başka bir kuruma gittiğin vakit işlerinin zamanında görülmesi için nasıl karşılanmasını istiyorsan işlerini yapmakla sorumlu olduklarınıza karşı aynı titizliği göstermek gerekir. 
Bir takım aklı evveller alışmışlar ses çıkartmayan vatandaş profiline, vatandaşa istedikleri kelamı edecekler, vatandaş ise tabi efendim, aman efendim, hay hay efendim deyip susacak; Yok artık!
Bu arada vatandaşın da hizmet alabileceği devlet görevlilerine karşı da saygılı bir şekilde davranması beklenmelidir. 
Yine bir diğer konu da marketlerde kasa önlerinde sıra bekleme, bankacılık işlemleri için gişelerde yada banka içerisinde sıra bekleme, hastanelerde muayene olabilmek için sıra bekleme, trafik ışıklarında bekleme sürelerinde kişilerin araya girme, kaynak yapma, öne geçmeye çalışanlar ile her an her yerde karşılaşmak mümkün bu kişilere sorsan uyanıklık yaptım der! yapmayın beyler ayıp hem de çok ayıp kaldı ki kul hakkına giriyorsunuz.
Gerçi hizmet sunulacak olan bir sistemde hizmet veren kanalların sayısının ve hizmet sürelerinin hızının iyi planlanmasının yanı sıra hizmeti alabilmek için sıra bekleyen birimlerde vatandaşın uzun süre bekleyerek kuyruklar oluşturmasının  da  ayrıca önlenmesi gerekmektedir. O da  ayrı bir konu tabi!
Bugüne kadar  şahsi işlerimi yaptırmak adına hiçbir devlet kurumundan torpil yaptırmadım, yada öncelik sırasının bana  verilmesi için uğraşmadım, sıramı alıp bekledim, ne yapılması gerekiyorsa da onu yaptım.
Vatandaşın da öyle yapması gerekir. 
Nezaket ve hakkaniyet kuralları her yerde geçerlidir.
Aldığı maaşı ve donandığı yetkileri devletten alırken, devletin ise gücünü bu aziz milletten aldığı hususu MIH gibi kazınmalı beyinlerine;

Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkındaki yönetmeliği 2.Bölüm etik davranış ilkeleri başlıklığında mevcut;

"Görevin yerine getirilmesinde kamu hizmeti bilinci (md.5), 

Halka hizmet bilinci (md.6),

Hizmet standartlarına uyma (md.7),

Amaç ve misyona bağlılık (md.8),

Dürüstlük ve tarafsızlık (md.9),

Saygınlık ve güven (md.10),

Nezaket ve saygı (md.11)

başlıklı maddeleri devlet bünyesinde görev yapanların bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ederim.
Yapılan hizmet  karşılığında vatandaşın ödediği vergilerle maaşını alan kamu görevlileri arkadaşlarıma tavsiyem vatandaşa karşı güler yüzümüzü esirgemeyip üzerine hayır dualarını almaktan daha güzeli ne olabilir ki!
Selam saygı ve dua ile....

ressamnecip@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub
15Ağs

Bir Bayram Daha Bitti

08Ağs
06Ağs

Vatandaşa Hizmet...

05Ağs

Adıyaman'ın Simitçi Ablası