Piknik Alanı Değil Çöp Alanı... - Necip Aydın

Piknik Alanı Değil Çöp Alanı...


Hafta sonu ailem ile birlikte küçük mü küçük şirin mi şirin ilçemiz Besni' ye doğru yol aldık. Uğrak yerimiz Besni Sugözü idi. Ancak birtakım eksiklikleri tamamlamak için Besni şehir merkezinden gitmeyi tercih ettik. İlk gözüme çarpan Atatürk Caddesiydi. Cadde boyu asfaltlanmış ve cadde araçların geçişine uygun hale getirilmişti. Buraya uğramışken bu ilçemiz ile özdeşleşmiş sıcacık Besni  Peksimeti (basmet) almadan olmazdı. Bir süre fırıncı esnafı ile sohbet etme fırsatı buldum. Zaten ilçemizin tipik özelliğidir iş memleket meselesine geldi mi? Herkesle her konuda Besni esnafıyla konuşup tartışabilirsiniz. Buradan ayrılarak yola koyulduk. Gideceğimiz yer Besni çıkışı G.Antep yolu üzerindeydi. (Adıyaman-Su gözü) Yaklaşık 50 Km'lik bir yolculuktan sonra nihayet BESNİ İLÇESİ SUGÖZÜ mesire alanına vardık.
Su gözünün giriş kısmı asfaltlanmış ancak yetersiz ve dar! Aracını park edeceğin yerler sınırlı,  park yerleri çok düzensiz, her an iki aracın çarpışmasına müsait?
Muhteşem doğası ve dağdan akan buz gibi suyu görülmeye değer, bir de görmek istemediğimiz manzaralar var tabi ki; bizim gibi hafta sonunu değerlendirmek için piknik alanlarına akın eden vatandaşlar hoşça vakit geçirmek için mangal yapıp, top oynadılar. Pikniğini tamamlayan vatandaşlar, çöplerini yanında götürmeyip piknik alanlarını yer yer 10'ar metrelik mesafelerle çöplüğe çevirdiler. 
Bir vatandaş olarak gördüklerime yazıklar olsun.!
Atılan çocuk bezlerinden tutunda plastik su şişeleri, poşetler ve kırık bira şişelerinin yanı sıra yedikleri yiyeceklerin posasına varıncaya kadar her şey sağa sola atılmış vaziyetteydi. Bazı yerlerde çöp konteynırları var bazı yerlerde yoktu. Ona rağmen insanlar çöplerini bu yerlere atmaya bile üşenir olmuşlar.
Her taraf pis pis kokuyor, bunaltıcı sineklerle iç içe piknik yapmak neredeyse imkansız!
Piknik alanları huzur yeri değil midir?
Piknik alanı resmen çöplük alanı olmuştu, buraları pis bırakanları merak ediyorum, bu insanlar yaşadıkları evlerini de böyle pis bırakıyorlar mıydı? Çöplerden dolayı çevrede oturulacak doğru dürüst yer kalmamış, güzelim doğa bu insanlar yüzünden heba olmuştu.  
Tuvaletlerin suyu aksa bile çok pis, hijyenden uzak, bir tane soyunma kabini var oda içerisi durulmayacak şekildeydi ve içerisi tuvalet gibi kullanılmıştı. Anlayacağınız vaziyet çok kötüydü.
İlgisizlikten ve bakımsızlıktan dolayı bu yer pislik içerisinde bırakılacak ise zahmet edip de buralara kadar gelmeyin arkadaşlar! Çünkü; burası mikrop yuvası olmuş ve hastalıklara davetiye çıkartır hale gelmiş.
İlgililerden ricam'dır?
Bu yeri ihaleye çıkararak girişleri ücretli hale getirilsin! Ücretli hale getirilsin ki vatandaşlarımız oturdukları yerin kıymetini bilsinler. Akan tertemiz suyun üzerine yer yer karşılıklı köprü şeklinde kamelyalar yapılabilir, gece için aydınlatma düzenlemesi yapılması halinde insanlarımız gecede buradan yararlanabilir. Güvenlik açısından kamera sistemi konulabilir, en önemlisi de çok daha temiz, hijyenik olarak tutulması sağlanabilir. Çünkü; bu doğa üstü güzellikler hepimizin. Kıymetini bilelim;
Su gibi temiz;
Su gibi berrak;
Su gibi ömrün olsun;
Su gibi aziz ol demekten ve sular seller gibi akmaktan asla vazgeçmeyin  kirlenme / kirletme azizim esenlikler dilerim...

ressamnecip@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub
15Ağs

Bir Bayram Daha Bitti

08Ağs
06Ağs

Vatandaşa Hizmet...

05Ağs

Adıyaman'ın Simitçi Ablası